Triumph Bonneville Bobber Icon Edition
Find technical data, prices and reviews.
Key Specification Triumph Bonneville Bobber Icon Edition 2025
Engine and Drive Train
| Engine type | In line crankpin offset |
|---|---|
| Bore | 97.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Engine power | 78 HP |
| Rpm at Max. Power | 6100 rpm |
| Torque | 106 Nm |
| Rpm at Torque | 4000 rpm |
| Compression Ratio | 10 |
| Fuel system | Injection |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Multiplate in oil-bath |
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | OHC |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 1200 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Telescopic fork |
|---|---|
| Technology | Closed Cartridge |
| Brand | Showa |
| Diameter | 47 mm |
| Travel | 90 mm |
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Shock absorber | Monoshock |
| Shock mount | Deflection |
| Brand | Kayaba |
| Travel | 77 mm |
| Adjustment | Preload |
| Material | Steel |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|---|
| Frame type | Double cradle |
| Rake | 24.5 degree |
| Trail | 92 mm |
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Floating caliper |
| Brand | Brembo |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 255 mm |
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Floating caliper |
| Brand | Nissin |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Riding modes, Traction control, |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 130 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 90 % |
| Front tyre diameter | 16 inch |
| Rear tyre width | 150 mm |
| Rear tyre height | 90 % |
| Rear tyre diameter | 16 inch |
| Length | 2220 mm |
| Width | 800 mm |
| Height | 1024 mm |
| Wheelbase | 1500 mm |
| Seat Height | 690 mm |
| Seat Height up to | 700 mm |
| Kerb Weight (with ABS) | 251 kg |
| Fuel Tank Capacity | 12 l |
| Top Speed | 179 km/h |
| License compliancy | A |
| Range | 260 km |
| Combined CO2 emissions | 105 g/km |
| Combined fuel consumption | 4.6 l/100km |
| Stationary noise | 94 dB |
FAQ tires Triumph Bonneville Bobber Icon Edition
- Which tires are currently recommended by the 1000PS editorial team for this model?
Tourer and cruiser
High mileage and cool looks are very important, wet grip is just as welcome. The focus is on touring suitability and less on sportiness.
FAQ Triumph Bonneville Bobber Icon Edition
- Which one is better? Triumph Bonneville Bobber Icon Edition or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Triumph Bonneville Bobber Icon Edition?
- Compared to other Chopper/Cruiser bikes the availability is very poor. There are very few Triumph Bonneville Bobber Icon Edition bikes available on the market.
- How popular is the Triumph Bonneville Bobber Icon Edition?
- There is a very weak demand for a Triumph Bonneville Bobber Icon Edition on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Triumph Bonneville Bobber Icon Edition Pictures
Source: 1000PS



























